منو
هواداران فیسبوک | عضویت خبرنامه
پیشنهادی
آموزش اسکچاپ

آموزش SketchUp Pro با زیرنویس فارسی

مجموعه نقشه اتوکد معماری مجتمع

پکیج دانلود نقشه اتوکد ساختمان های مسکونی ۱

دانلود نقشه اتوکد مجتمع تجاری

پکیج دانلود نقشه اتوکد مجتمع تجاری ۱

دانلود نقشه اتوکد

دانلود نقشه اتوکد طراحی پلان مجتمع مسکونی (۲)

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی

آموزش اسکیس و راندو
آرشیو مجله معماری

عایق EPDM عایق مناسب مناطق سردسیر

بازدید : 1,045

عایق EPDM

این ماده مخلوط اتیلن , پروپیلن و داین است EPDM مصالح ساختمانی مناسب برای مناطق سردسیر است و حتی دردماهای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد خصوصیات عالی از خود نشان می دهد.محدوده دمایی آن -۵۰˚Cتا ۱۳۰˚C سلسیوس است. مقاومت زیادی در برابر ازن دارد .زمانمند شدن , اکسید شوندگی , پیر شدن درجه ناشی از گرما آن کم است در برابر مواد شیمایی آلی و غیرآلی مقاوم است. ضعف آن مقاومت کم در برابر مایعات بر پایه نفت است.  EPDMانتخاب معمول در بین فوم هاست. مقاومت عالی در برابر ازن , هوازدگی و زمان مندی دارد. هم چنین مقاومت شیمیایی آن در برابر فرآورده های بر پایه غیر محلول کم است .عایق EPDM

خصوصیات کلی عایق های سلول بسته :

معروف ترین عایق های این دسته , ای پی دی ام (EPDM)و نیتریل فوم (NBR/PVC)   می باشند که از لحاظ ظاهری کاملا مشابه یکدیگر می باشند و تفاوت آنها را فقط اشخاص متخصص متوجه می گردند.

مزیت های عایق های EPDM  نسبت به عایق های NBR/PVC :

نیتریل فوم دارای ساختار مولکولی قطبی می باشد , از آنجا که آب هم دارای ساختار مولکولی قطبی بوده و تمایل زیادی به ایجاد پیوند با مواد قطبی دیگر دارد لذا به راحتی در ساختار مولکولی نیتریل فوم نفوذ می کند و بدین ترتیب نیتریل فوم در تماس با آب پس از چند ماه تا ۲۰% آب را جذب می کند (جهت روشن تر شدن مطلب می توان به حل شدن شکر در آب به علت اینکه هر دو قطبی می باشند و حل نشدن روغن در آب به خاطر اینکه روغن غیر قطبی  وآب قطبی می باشد اشاره کرد.)

همان طور که مستحضر هستید عایقی که رطوبت بالایی جذب کرده باشد ضریب انتقال حرارتی آن نیز افزایش می یابد و جهت از دست دادن رطوبت  خود در لوله های آب گرم مبادرت به جذب حرارت از لوله و در لوله های آب سرد مبادرت به انتقال حرارت محیط به لوله جهت از دست دادن رطوبت داخل عایق را نماید که در هر دو مورد موجب افزایش مصرف انرژی و سوخت می گردد.

لذا ضریب حرارتی عایق نیتریل فوم اگرچه در ابتدا بسیار پایین می باشد ولی به مرور زمان با جذب رطویت افزایش می یابد . (قطبی بودن عایق های نیتریل فوم را می توان به سادگی توسط یک دستگاه ماکروفر (Microwave)به اثبات رسانید . همان طور که مستحضر هستید فقط مواد قطبی در ماکروفرگرم می شوند و در زندگی روزمره بارها مشاهده کرده اید که غذا یا مایعات به خاطر قطبی بودن و جابه جایی یون ها مثبت و منفی و در نتیجه ایجاد انرژی گرم می شوند ولی ظروف مورد استفاده به علت ساختار غیر قطبی گرم نمی گردد)از طرفی EPDM به خاطر ساختار مولکولی غیر قطبی به هیچ وجه با مولکول های آب پیوند برقرار نکرده و لذا نفوذ پذیری آن در برابر آب حداکثر ۳% می باشد و به همین دلیل علاوه بر آب در برابر اسید هاو بازها ( خود ساختار قطبی دارند )نیز مقاوم می باشد.

عایق EPDM به دلیل عدم جذب آب دارای ضریب انتقال حرارت ثابت می باشد و با استفاده از آن هر گز شاهد ایجاد میعان  (Condensation)در سیستم لوله ها , مخازن و کانالهای هوا نخواهیم بود .

نکته دیگر در خصوص عایق های نیتریل فوم مشاهد زنگ زدگی در زیر عایق و سطح لوله ها به خاطر رطوبتی که عایق دائما از محیط جذب می کند و همچنین ایجاد میعان و شبنم بر روی سطح عایق که نتیجه آن در کانال های هوا و لوله هایی که روی آنها با سقف کاذب پوشیده شده است به صورت نم و همچنین چکه کردن در مناطقی با رطوبت بالا کاملا مشهود بود .

یکی دیگر از خصوصیات عایق های EPDM خود خاموش شو ندگی آنها پس از دور کردن منبع آتش می باشد ولی در مواد پلاستکی حریق به سرعت انتقال پیدا کرده و علی رغم دور کردن منبع آتش , حریق در این مواد کماکان ادامه خواهد داشت.

کار خانجات تولید نیتریل فوم جهت مقاوم ساختن عایق در برابر حریق ازPVC  استفاده می کنند اما PVC  در اثر سو ختن گازهای سمی و کشنده نظیر HCN  از خود متصاد می کند .

ولی آتشگیر نبودن عایق های EPDM  به خاطر جایگزین کردن هیدرکسید آلومینیوم بجای PVC  در ساختار آنها می باشد . در صورت سوختن عایق EPDM , اکسید آلومینیوم ‌{AL2O3} و آب تولید     می شود که به هیچ وجه کوچکترین ضرری برای انسان ضرر ندارند.

AL2 (OH)3  +    ۲۵۰-۵۰۰ C <——      AL2+3H2O

از طرفی عایق های نیتریل فوم به جهت عدم مقاومت در برابر اشعه uv خورشید , در صورت استفاده در فضای باز نیاز به لایه محافظ فلزی نیز دارند و بدون بکار بردن این لایه محافظ قابل استفاده نمی باشند اما EPDM  در برابر اشعه uv  کا ملا مقاوم بوده و تا مدت زیادی می توان از آن بدون استفاده از هر گونه لایه محافظ در فضا باز بدون کوچکترین آسیبی استفاده کرد و به همین علت در اکثر سیستم های انرژی خورشیدی از عایق EPDM  استفاده شده است .

در ساختار مولکولی نیتریل فوم پیوند ی دو گانه در هر واحد وجود دارد که در زنجیره اصلی قرار گرفته است و به همین دلیل در صورت شکستن این پیوند دوگانه بر اثر وارد انرژی وارد شده توسط اشعه uvتمام ساختار مولکولی از هم می پاشد ولی در ساختار مولکولی EPDM یک پیوند دو گانه در شاخه جانبی زنجیره اصلی وجود دارد که حتی در صورت شکستن این پیوند دو گانه آسیبی به زنجیره اصلی وارد نیامده و ساختار مولکولی ثابت باقی می ماند .

به دلیل وجود عامل نیتریل در ساختار نیتریل فوم که آن را بسیار شبیه به پروتئین می کند بوی خاصی از این نوع عایق متصاعد می شود که جاذب حیوانات موذی مانند موش می باشد ولی عدم وجود عامل نیتریل در ساختارEPDM   , این عایق ها در برابر رشد قارچ ها و حملات حیوانات موذی مقاومتر می باشند .

برخی از افراد عامی صرفا ظاهر , وزن آن و استحکام کششی بالای آن را دلیل مناسب بودن عایق می دانند که این طرز فکر بسیار اشتباه می باشد ,در صورتی که فقط استحکام کششی مد نظر باشد یک لوله لاستیکی معمولی نیز می توانست به عنوان یک عایق مورد استفاده قرار گیرد ولی همان طور که مستحضر هستید واقعیت اینگونه نمی باشد . در تولید عایق های سلول بسته EPDM  از یک تکنولوژی بسیار پیچیده با ترکیب بیش از سی ماده استفاده شده است .

EPDM فاقد مواد سمی نظیر Halogen,Nitrosamine,Dioxin,Cfcs و  PVC می باشد که این مطلب در هنگام آتش سوزی ها و حریق بسیار مهم می باشد .

عایق های EPDM ساخت شرکت Aeroflex دارای استاندارد های بین المللی زیر می باشد.

KICM, GL, DNK , DNV, BV, ANSI, LLOYDS , IMO, SGS , BVQI , EMPA

با توجه به موارد فوق در اکثر کشورهای جهان عایقهای EPDM به عنوان بهترین عایق برودتی و حرارتی برای سیستم تهویه مطبوع و تاسیسات شناخته شده است و همچنین کاربرد آن جهت عایق کاری در لوله های حاوی سیال با حرارت بسیار پائین روز به روز افزایش پیدا می کند .

دانلود


http://s1.icivil.ir/dlserver/civil92/fileonline-thb.gif
راهنمای دانلود از سایت
اگر نمی دانید چطور باید دانلود کنید
آرشیو مجله معماری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *