منو
هواداران فیسبوک | عضویت خبرنامه
پیشنهادی
آموزش اسکچاپ

آموزش SketchUp Pro با زیرنویس فارسی

مجموعه نقشه اتوکد معماری مجتمع

پکیج دانلود نقشه اتوکد ساختمان های مسکونی ۱

دانلود نقشه اتوکد مجتمع تجاری

پکیج دانلود نقشه اتوکد مجتمع تجاری ۱

دانلود نقشه اتوکد

دانلود نقشه اتوکد طراحی پلان مجتمع مسکونی (۲)

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی

آموزش اسکیس و راندو
آرشیو مجله معماری

پاورپوینت درک فضای شهری

بازدید : 1,025

درک فضای شهری  :مکان بخشی از فضاست که به وسیله شخص یا چیزی اشغال شده است و دارای بار معنایی و ارزشی ست. بر هم کنش افراد با این محیط بلادرنگ است که ویژگی های آن را متمایزاز مناطق اطراف می گرداند. مکان مرکز ارزش محسوس است، همراه با امنیت و پایداری، که در آن نیازهای زیست شناختی برآورده می شود.این نکته در تضاد است با باز بودن و آزادی فضای متفاوت نشده.اگر فضا امکان وقوع حرکت را می دهد، مکان درنگی پدید می آورد.دانلود پاورپوینت درک فضای شهری1

به هر حال صرف نظر از این تضاد میان مکان و فضا، میان امنیت و آزادی، معانی این دو مفهوم در هم ترکیب می شوند ، و ایجاب می کند تعریف هر کدام را بیاوریم، به این صورت که «به یکی چسبیده ایم و منتظر دیگری هستیم».
در نهایت در درک فضای شهری باید ابعاد فیزیکی، اجتماعی و نمادین آن را هم زمان باهم به حساب آورد.دانلود پاورپوینت درک بهتر فضای شهریفضای شهری یکی ازعناصرساخت فضایی شهراست که همراه با تاریخ یک ملت درادوارمختلف به وجود می آید، شکل می گیرد و دگرگون می شود. این عنصرکه فعالیت های مختلف فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی یا سیاسی همواره در آن جریان داشته، همیشه با قلب تاریخ شهر می تپیده و سرگذشت شهر را رقم می زده است.

بهترین راه ادراک فضای شهری نگاه دقیق به تجربه طراحی فضا در طول تاریخ است.
محققی که امروز به بررسی فضاهای شهری می پردازد باید از این سیر تکوین آگاه باشد.
زوکر بر این است که فضا به یاری تجسم و تصوری که ناضر از وسعت و حدود فضا و احساس حرکت در آن پیدا می کند، ادراک می شود. اگر در فضایی از نظربصری کشش وجود داشته باشد،به عبارت دیگر، اگر فضا واجد جذبه بصری باشد، احساس حرکت ناظر در فضا و ادراک بصری وی کاملاً در هم می آمیزند. ناظر در حرکت خود تحت تأثیر و هدایت حد و مرز ترکیب سه بعدی فضا و خطوط ساختاری آن قرار می گیرد.

                                                                                       میدان کامپو در شهر سیه نا (ایتالیا)

دانلود پاورپوینت درک بهتر فضای شهری

دانلود پاورپوینت درک بهتر فضای شهری

اما درباره ی اینکه فضای شهری چیست، زوکر اعتقاد دارد که ساختاری است سازمان یافته و واجد نظم ، به صورت کالبدی برای فعالیت های انسانی و بر قواعد معین و روشنی استوار است که عبارتند از:
ارتباط میان شکل بدنه ساختمان های محصورکننده، همشکل و یکدست یا متنوع بودن آنها،ابعاد مطلق این بدنه ها نسبت به پهنا و درازای فضایی که در میان گرفته شده،زاویه گذرها یا خیابان هایی که به میدان می رسند و موقعیت بناهای تاریخی ، آبنماها و فواره ها یا عناصر سه بعدی دیگری که می توان بر آنها تأکید  کرد.

                                    با پیش آمدگی یک سازه محیط مرئی از دست رفته را می توان بازسازی کرد

دانلود پاورپوینت درک بهتر فضای شهری دانلود پاورپوینت درک بهتر فضای شهری                                                                                                                                     تغییر شکل میدان ها 

 

 

2

 

دانلود


http://s1.icivil.ir/dlserver/civil92/fileonline-thb.gif
راهنمای دانلود از سایت
اگر نمی دانید چطور باید دانلود کنید
آرشیو مجله معماری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *